Przejdź do treści

Systemy pochłaniające dźwięki

Kolejnym istotnym aspektem akustyki budowlanej jest pochłanianie dźwięków. Problem połączenia wymagań dotyczących akustyki wnętrza z jego indywidualną formą architektoniczną udaje się rozwiązać coraz łatwiej, stosując nowoczesne systemy dźwiękochłonne Knauf.

Zadaniem systemów akustycznych jest redukcja hałasu odbitego w stosunku do hałasu dochodzącego do powierzchni ściany czy też sufitu. Jest to łatwe dzięki zastosowaniu perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik®. Płyty te można stosować zarówno w systemach ściennych jak i sufitowych, a o niezawodności tych systemów świadczy wiele zrealizowanych do tej pory w Polsce obiektów.

Właściwości płyt Knauf Cleaneo Akustik®

Płyty Cleaneo mają wiele różnych układów perforacji, może ona być uporządkowana lub rozrzucona, kwadratowa lub okrągła. Od wzoru perforacji zależy procentowy udział otworów, a co za tym idzie – współczynnik pochłaniania dźwięku. Płyty Knauf Cleaneo Akustik® gwarantują maksymalne wartości współczynnika pochłaniania dźwięków - od 0,4 do 0,9. 

Różnorodność systemów umożliwia wykonanie sufitu z podkreślonymi podziałami, widocznymi fugami lub fryzami (płyta Cleaneo Akustik® i Cleaneo Akustik® FF), jak również z perforacją ciągłą na całej powierzchni, bez podziałów i fug – stosując nową płytę Knauf Cleaneo Akustik® Linear. Sufity akustyczne z płyt perforowanych wykonuje się z płyt wielkoformatowych. Montowane są one do standardowych konstrukcji przewidzianych dla płyt gipsowo-kartonowych. 
 

Uniwersalne zastosowanie

Systemy akustyczne Knauf są bardzo dobrym rozwiązaniem do zastosowania w różnorodnych obiektach użyteczności publicznej. Ich właściwości doskonale możemy odczuć np. w pubach, kawiarniach czy restauracjach, gdzie bardzo ważne jest, aby dźwięki dochodzące z sąsiednich stolików zostały maksymalnie wytłumione. Sufity te można montować zarówno w małych pomieszczeniach biurowych lub mieszkalnych, jak i w dużych salach, aulach, audytoriach, pomieszczeniach dworcowych, szpitalach, bibliotekach, szkołach, biurach, pomieszczeniach produkcyjnych, handlowych lub wypoczynkowych (np. w kręgielniach) i wielu innych.

 

Bogaty wybór perforacji

Rodzaj perforacji, na powierzchni płyty Knauf Cleaneo Akustik można wybrać spośród kilkudziesięciu dostępnych wzorów.

Płyta Knauf Cleaneo Akustik w zależności od wariantu ma otwory okrągłe lub kwadratowe, rozłożone w różnych konfiguracjach, więc możemy wybrać wzór najlepiej pasujący do różnych wnętrz.

Perforacja prosta
okrągła 6/18 R
perforacja: 8,7% krawędzie: 4 SK, UFF

Perforacja prosta okrągła 8/18 R
perforacja: 15,5% krawędzie: 4 SK, UFF, linear

Perforacja prosta okrągła 10/23 R
perforacja: 14,8% krawędzie: 4 SK, UFF, linear

Perforacja prosta okrągła 12/25 R
perforacja: 18,1% krawędzie: 4 SK, UFF, linear

Perforacja prosta okrągła
15/30 R
perforacja: 19,6% krawędzie: 4 SK, UFF

Perforacja prosta okrągła
8/12/50 R
perforacja: 13,1% krawędzie: 4 SK, UFF

Perforacja prosta okrągła
12/20/66 R
perforacja: 19,6% krawędzie: 4 SK, UFF, linear

Perforacja prosta kwadratowa 
8/18 Q
perforacja: 19,8% krawędzie: 4 SK, UFF
 

Perforacja prosta kwadratowa
12/25 Q
perforacja: 23,0% krawędzie: 4 SK, UFF, linear

Perforacja rozrzucona okrągła
18/15/20 R
perforacja: 9,9% krawędzie: 4 SK, UFF

Perforacja rozrzucona okrągła
12/20/35 R
perforacja: 9,8% krawędzie: 4 SK, UFF