Przejdź do treści

Sufit podwieszany Knauf nadał wnętrzu centrum handlowego nowoczesny charakter. Główna forma obiektu centrum handlowego "Pasing Arcaden" została uwarunkowana nietypowym kształtem działki, na której miał powstać budynek. Działka jest długa, ale szeroka tylko na kilka metrów. Nie odpowiadała idealnej formie nowoczesnego centrum handlowego. Architekci, którym powierzono projekt - Allmann Sattler oraz Wappner Architekten - z tej nietypowej przestrzeni uczynili zaletę projektu.

Zadanie - nowoczesny projekt w nietypowej formie
Zaokrąglone kontury budynku wyznaczają jego konstrukcję: na łukowatych krzywych znajdują się fasady skierowane na centralną strefę otwartą poszczególnych sklepów, w środkowym punkcie budynku przebiega instalacja ruchomych schodów, które łączą ze sobą trzy piętra.

Rozwiązanie - sufit podwieszany Knauf
Wszystkie instalacje w budynku – m. in. przewody klimatyzacji, instalacja gaszenia pożarowego, oświetlenie – znajdują się pod sufitem podwieszanym Knauf z płyt gipsowo-kartonowych.
Biały sufit Knauf stanowi optyczną przeciwwagę dla indywidualnie udekorowanych, a tym samym najczęściej kolorowych i krzykliwych fasad sklepów. Wyloty światła i klimatyzacji zostały wbudowane w mniejsze pola z elementami Pagolux. Spryskiwacze, kamery i głośniki są niewidoczne, ponieważ zostały zabudowane w otwartej konstrukcji sufitu.
Łączna powierzchnia sufitu podwieszanego Knauf na 3 poziomach to 1.050 m2. Aby ominąć kanały wentylacji i inne elementy wbudowane, konstrukcję sufitu centrum handlowego obniżono przy użyciu profili UA. Na tym nośnym rusztowaniu wisi właściwa konstrukcja dolna sufitu z płyt gipsowych Knauf. Składa się ona każdorazowo z dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych Knauf 12,5 mm, które zamocowane są około 70 do 110 cm pod stalowo-betonowym sufitem. Wszystkie sufity zaszpachlowano materiałem Readygips w jakości wykończenia Q3, a powierzchnie szczególnie widoczne w jakości Q4.

Knauf - ekspert od sufitów podwieszanych
Podwieszenie do konstrukcji spodniej sufitu przygotowała firma Knauf w Iphofen, w formie szablonów, aby wykluczyć jakiekolwiek niedokładności. Wszystkie elementy budowlane, które później mają widoczne kanty – do nich zalicza się także fugi ruchome i klasyczne przyłączenia – zostały wstępnie przygotowane jako elementy CAD/CAM w  halach produkcyjnych, na miejscu w obiekcie zostały już tylko zmontowane, wyszpachlowane i pomalowane. Dzięki temu udało się dotrzymać terminów przewidzianych w projekcie inwestycji.  Trzeba pamiętać, że szczegółowe ustalenia w przypadku dużych projektów takich jak "Pasing Arcaden" wymagają sporo czasu. Dzięki wstępnemu przygotowaniu konstrukcji, w ostatniej fazie wykończenia budynku, kiedy montowana jest sucha zabudowa, można nadrobić opóźnienia z poprzednich etapów budowy. Inwestorzy nie muszą się przy tym obawiać spadku jakości, wręcz przeciwnie: produkcja na tereniw zakładu gwarantuje często lepszą jakość produktów, niż gdy są wykonywane ręcznie na placu budowy. W przypadku "Pasing Arcaden" wstępne przygotowanie doprowadziło do optymalnej jakości.
O najwyższej jakości zabudowy w centrum handlowym świadczą detale, np. przejścia pomiędzy sufitami gipsowymi i metalowymi aż po elementy, które łączą instalacje ruchomych schodów. Tym częściom wykonawcy nie bez przyczyny poświęcili szczególnie dużo uwagi - znajdują się one po prostu w centrum  zainteresowania - z jednej strony podczas jazdy na kolejne piętro, uważni klienci mogliby odkryć każdą możliwą słabość detali, z drugiej na najwyższym piętrze niedoskonałości wykonawcze byłyby bardzo widoczne ze względu na podświetlony sufitu. Dzięki najwyższej jakości wykonania zabudowa jest jasna, świecąca i nienagannie piękna.

Pasinger Bahnhofspl. 5

81241 München, Niemcy