Przejdź do treści

Komfort akustyczny w obiektach zabytkowych

Płyty akustyczne Knauf

Knauf jako ekspert w dziedzinie lekkich systemów szkieletowych ma w ofercie również systemy, które są odpowiedzią na potrzebę poprawy komfortu akustycznego w rekonstruowanych budynkach. Oferujemy szeroką gamę akustycznych płyt gipsowo-kartonowych, które zastosowane wraz z jednym z naszych lekkich systemów pozwalają uzyskać izolacyjność akustyczną Rw=69 dB, przy grubości ściany działowej 12,5 cm. Do poprawy akustyki oraz do likwidacji zjawiska pogłosu we wnętrzach rekonstruowanych pomieszczeń oferujemy system oparty o perforowane płyty gipsowo-kartonowe Knauf Cleaneo Akustik. Konstrukcje wykonane za pomocą systemów z płytą Cleaneo pozwalają uzyskać współczynnik pochłaniania dźwięku o wartości do aw = 0,9.

Pełne płyty akustyczne Knauf Akustik i Akustik Plus

Dzięki pełnym płytom akustycznym Knauf Akustik i Akustik Plus można uzyskać izolacyjność akustyczną ściany nawet o 12 dB wyższą w stosunku do ścian ze zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi (płyta Knauf Akustik Plus). Jest to możliwe dzięki specjalnemu sprężystemu rdzeniowi gipsowemu, który zwiększa izolacyjność akustyczną. Płyty są łatwe w obróbce, dają możliwość tworzenia elementów łukowych i łamanych po nafrezowaniu. Charakteryzują się również niewielką odkształcalnością przy zmiennych warunkach wilgotnościowo-cieplnych.

Perforowane akustyczne płyty Knauf Cleaneo

W zabytkowych wnętrzach, zwłaszcza o dużej kubaturze, bardzo często mamy do czynienia z problemem echa, w akustyce nazwanym zjawiskiem pogłosu, który polega na tym, że fale dźwiękowe odbijają się od płaszczyzn pomieszczenia. Tego typu dźwięki rejestrowane są przez zmysł słuchu jako hałas, który zakłóca rozumienie mowy i prawidłowy odbiór dźwięków.

Rozwiązaniem, które pozwoli wyeliminować problem pogłosu, są konstrukcje oparte na płytach gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik. Płyty te mają specjalną perforowaną powierzchnię, dzięki czemu cechują się bardzo wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięków o wartości do αw = 0,9. Zastosowanie ich w konstrukcji sufitu podwieszanego lub na ścianach pozwala skutecznie zredukować pogłos w dużych pomieszczeniach, co sprawi, że zyskają one zupełnie inną niż dotychczas funkcjonalność.