Przejdź do treści

Ocieplenie od zewnątrz bez kondensacji

Knauf Rotkalk to rodzina systemów ocieplenia wewnętrznego bazie płyty perlitowej zapewniający znakomitą izolację termiczną budynków, których fasady nie mogą być naruszone ze względu na objęcie ich ochroną konserwatora zabytków. Kluczowym elementem tego systemu jest innowacyjna, bezwłóknowa, aktywna kapilarnie płyta izolacyjna, wyprodukowana z uszlachetnionego perlitu, czyli naturalnej skały pochodzenia wulkanicznego. Ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz z zastosowaniem rozwiązań z rodziny Rotkalk® wiąże się z wieloma korzyściami: jest to system o wysokiej jakości, przeznaczony do wewnętrznego docieplania już użytkowanych budynków, funkcjonujących w niemal pełnym zakresie zastosowań.

Knauf Rotkalk - ciepło pochodzenia organicznego

Perlit i jego właściwości

Kluczowym elementem tego systemu jest innowacyjna, bezwłóknowa, aktywna kapilarnie płyta izolacyjna, wyprodukowana z uszlachetnionego perlitu, czyli naturalnej skały pochodzenia wulkanicznego. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość cząsteczek wody w strukturze – od 2 do 5%. Skała perlitowa poddawana jest procesowi ekspandowania, czyli specjalnej obróbce termicznej, podczas której podgrzewa się ją do temperatury 1000°C, co powoduje odparowanie zawartej w skale wody. Konsekwencją jest zwiększenie jej około 20 razy. Pod wpływem wysokiej temperatury wewnątrz perlitu powstają pory, dzięki którym surowiec ten zyskuje swoje nadzwyczajne właściwości termoizolacyjne. Płyty wykonane z perlitu cechują się też wyjątkową aktywnością kapilarną, dzięki której mają zdolność pochłaniania wilgoci oraz rozmieszczenia jej na całej swojej powierzchni, z której następnie zostaje ona równomiernie odparowana.

Kompleksowy system ocieplenia Knauf

Knauf Rotkalk ® to kompleksowy nowoczesny system izolacji wewnętrznej, którego komponenty są do siebie dopasowane w optymalny sposób po to, aby połączyć piękno historii zabytków z nowoczesnością innowacyjnych materiałów budowlanych, zgodnych ze współczesnymi standardami budowlanymi. Płyty Knauf Rotkalk ®, podobnie jak surowiec, z którego zostały wykonane, czyli perlit, są niepalne i spełniają wymogi klasy A1 dla materiałów budowlanych. Sam system Knauf Rotkalk ® sklasyfikowany jest jako NRO, czyli nierozprzestrzeniający ognia. W skład systemu oprócz płyt wykonanych z perlitu wchodzą też: masa klejowo-szpachlowa, siatka zbrojąca, specjalny środek gruntujący, a także zaprawa tynkowa. W ofercie Knauf znajdują się trzy systemy, przeznaczone do różnych zastosowań. Knauf Rotkalk ® Insulation Board Indoor Climaprotect – przeznaczona do wykorzystania w systemie renowacji obiektów, w których występuje problem pleśni w ścianach. Knauf Rotkalk ® Insulation Board Indoor – wykorzystywana w innowacyjnym systemie ocieplenia budynków od zewnątrz. Knauf Rotkalk Insulation Board Indoor Historic – płyta przeznaczona do użycia w systemie dedykowanym do ocieplania zabytków z murem pruskim. Każdy projekt dotyczący ocieplenia zabytkowych budynków zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań, a sam etap projektowania powinien być poprzedzony wnikliwą analizą sytuacji wyjściowej budynku.